Ten tekst przeczytasz w 3 min.
od siebie słów kilka
Zamek Miecz (Zamek Świecie), to średniowieczna warownia położona w miejscowości Świecie na Dolnym Śląsku, niedaleko Świeradowa Zdroju. Zamek usytuowano na skalistym wzgórzu nad rzeką Kwisą, w pobliżu granicy z Czechami. Zbudowany został w XIV wieku jako część systemu obronnego chroniącego szlaki handlowe prowadzące z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Warownia miała za zadanie kontrolować ruch na ważnym trakcie Via Regia, łączącym Europę Zachodnią ze Wschodnią.
Obecnie zamek jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do swobodnego zwiedzania. Wejście na teren obiektu możliwe jest jedynie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym, jednak dostępność może być ograniczona.
Historia
Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1329 roku, kiedy to określano go jako „castrum Sweta”. Zbudowano go prawdopodobnie na polecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda lub jego syna Henryka I. Warownia miała plan nieregularnego czworoboku i składała się z czterokondygnacyjnego kamiennego budynku z zaokrąglonymi narożami. Od wschodu znajdował się wewnętrzny dziedziniec otoczony murem, a od południa podzamcze.
W 1337 roku zamek przeszedł na własność króla Czech Jana Luksemburskiego, co spowodowało utratę jego strategicznego znaczenia. W kolejnych wiekach zamek był własnością różnych rodów, m.in. von Üchtritz i von Loeben. Podczas wojen husyckich zamek mocno zniszczono, a w 1527 roku strawił go pożar. Co ciekawe zamek odbudowano w stylu renesansowym. W kolejnych latach Zamek Miecz (Zamek Świecie) przeszedł kolejne przebudowy, m.in. w XVIII wieku, kiedy to przebudowano go na barokowy pałac. W XIX wieku zamek popadł w ruinę i od tego czasu nie był już użytkowany.
Ciekawostki
- Architektura: Zamek zbudowano na bazaltowym wzgórzu, co nadawało mu naturalne walory obronne.
- Donżon: Centralnym elementem zamku była wieża mieszkalna (donżon) o spłaszczonym owalnym kształcie.
- Basteja artyleryjska: W XVI wieku w murach zamku wbudowano niewielką basteję artyleryjską, co świadczy o adaptacji obiektu do nowych realiów wojennych.
Legendy
Duch rycerza
Mieszkańcy okolicznych wsi opowiadają o duchu rycerza, który nocami przechadza się po ruinach zamku, strzegąc jego tajemnic. Niektórzy twierdzą, że słyszeli odgłosy kroków i szczęk zbroi w ciemnościach.
Podsumowanie i parkowanie
Zamek Miecz (Zamek Świecie), miał być według niektórych informacji jednym z tych ukrytych klejnotów Dolnego Śląska, które zaskoczą nas klimatem i tajemniczością. No i może i zaskoczył – ale głównie tym, jak bardzo nieprzyjazny jest dla zwykłego turysty. Pomijając same trudności z zaparkowaniem w okolicy, okazuje się, że zamek szczelnie ogrodzono, więc w praktyce bez właściciela na jego teren nie wejdziemy. Niby jest tabliczka z numerem telefonu, pod którym można się rzekomo umówić na zwiedzanie. Ale po kilku próbach i zerowym odzewie, uznaliśmy, że nie warto tu czekać.
Zamek choć z daleka prezentuje się ciekawie to wokół zamku znajdują się śmieci i ogólny bałagan. Rozumiemy, że to własność prywatna, ale i tak to wielka szkoda.
Podsumowując – jeśli jesteś wielkim fanem ruin, masz sporo cierpliwości, odrobinę detektywistycznego zapału i lubisz jak coś nie wypali można tu podjechać, ale szczerze nie polecamy. Zaskakują nas pozytywne opinie o tym miejscu. Zamek Miecz może i ma potencjał, ale dziś przypomina raczej zapomniany projekt.
Z parkowaniem w okolicy jest problem. ponieważ wszystkie sensowne miejsca są oznaczone jako „teren prywatny”. Drogi wokół zamku są natomiast kręte i na poboczu także nie zaparkujemy.