Baner logo strony

Luźne Gacie Bez Suwaka - złombol

"Najlepsze podróże zaczynają się z pełnym bakiem i otwartym umysłem."

Pałac w Pobiednej

Pałac w Pobiednej

Jeśli podoba Ci się ten artykuł prosimy o udostępnienie :)

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

od siebie słów kilka

Pałac w Pobiednej, znany również jako Schloss Meffersdorf lub pałac Gresdorfów, to monumentalna rezydencja z XVIII wieku, położona w malowniczej wsi Pobiedna w gminie Leśna, na Dolnym Śląsku. Zbudowany w latach 1767–1768 z inicjatywy Adolfa Traugotta von Gersdorfa, pałac stanowi przykład barokowej architektury z elementami klasycyzmu. Obiekt usytuowany jest w północno-wschodniej części Pobiednej, przy ulicy Dworcowej, w otoczeniu rozległego parku angielskiego z pawilonami ogrodowymi i belwederem.

Pałac ma formę trzyskrzydłowego budynku na planie litery „C”, z dwukondygnacyjnymi skrzydłami i użytkowym poddaszem. Elewacje zdobią skromne barokowe detale, a wnętrza zachowały układ amfiladowy z oryginalnymi sklepieniami i kominkami. Obecnie pałac jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Historia

Pierwsza rezydencja w Pobiednej została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku przez Hansa von Uechtritza. Po pożarze w 1651 roku, nowy dwór zbudował w 1660 roku Wigand von Gersdorf. Obecny pałac powstał w latach 1767–1768 z inicjatywy Adolfa Traugotta von Gersdorfa, znanego uczonego i przyrodnika. W pałacu prowadził on badania naukowe, eksperymenty z elektrycznością oraz obserwacje astronomiczne.

Po śmierci Gersdorfa w 1807 roku, pałac przechodził przez ręce różnych właścicieli, w tym landgrafa von Hessen-Rothenburg, hrabiego von Seherr-Thoß, rodu von Saldern, Josepha Robrechta z Berlina, banku krajowego w Berlinie oraz księcia Christiana Kraffta zu Hohenlohe-Oehringen. Po II wojnie światowej pałac przejęło przez państwo polskie i pełnił funkcje m.in. Państwowego Zakładu Wychowawczego. W latach 80. XX wieku obiekt częściowo wyremontowano po pożarze, jednak prace przerwano, a pałac popadł w zaniedbanie.

Ciekawostki

  • Obserwatorium Mon Plaisir: W 1804 roku Adolf Traugott von Gersdorf wybudował wieżę obserwacyjną Mon Plaisir, służącą do obserwacji astronomicznych i badań atmosferycznych.
  • Pionierskie badania naukowe: Gersdorf prowadził w pałacu eksperymenty z elektrycznością, posiadał bogatą bibliotekę i kolekcję instrumentów naukowych.
  • Park angielski: Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim z pawilonami ogrodowymi i belwederem. Oczywiście do parku nie da się wejść i wygląda na zaniedbany.

Legenda o perłowym naszyjniku

Z pałacem wiąże się legenda o perłowym naszyjniku. Według opowieści, żona jednego z właścicieli pałacu zgubiła cenny naszyjnik podczas spaceru po ogrodzie. Mimo intensywnych poszukiwań, biżuterii nie odnaleziono. Od tego czasu, w bezksiężycowe noce, w ogrodzie pałacowym można podobno dostrzec postać kobiety szukającej zguby. Mówi się, że duch nie zazna spokoju, dopóki naszyjnik nie zostanie odnaleziony.

Podsumowanie i parkowanie

Pałac w Pobiednej to miejsce o bogatej historii i niepowtarzalnym klimacie, jednak obecnie dostępne jedynie z zewnątrz. Budynek choć wygląda na zabezpieczony to można powiedzieć, że popada w ruinę. Obiekt stanowi własnością prywatną i nie udostępniono go do zwiedzania. Z tego powodu raczej nie warto się tu zatrzymać, ponieważ zobaczymy tylko kawałek mocno nadszarpniętego czasem budynku. Dużo lepszym pomysłem na przystanek w podróży wydaje się być znajdujący się w tej samej miejscowości zabytkowy cmentarz ewangelicki.

Uogólniając dla miłośników historii i architektury, pałac w Pobiednej może stanowić ciekawy punkt na mapie Dolnego Śląska, cale z pewnością nie jest to miejsce na dłuższy pobyt.

Parking dostępny jest przy ulicy Dworcowej lub w okolicach dawnego rynku.

położenie

Galeria zdjęć z wyjazdu

Zobacz Także


Jeśli podoba Ci się ten artykuł prosimy o udostępnienie :)

Polityka prywatności   /   ZLOMBOL OFFICIAL  /   EUVIC  /   SAIMON-DESIGN  /   INDEX   /   KONTAKT


Theme by Anders Norén Improoved by Saimon-Design::Software

© 2018-2025 Jesteśmy u Celu

-